Ano, parafrázuji slova kdysi tak populární písně z muzikálu Divotvorný hrnec.
Kdopak si na ni ještě dnes vzpomene? A kdo si vzpomene, jakou energetickou koncepci v té době mělo Československo? A jistě nějakou mělo, tehdy byly takové smělé plány na desetiletí, ne-li přímo na věčné časy, naprostou samozřejmostí, ba povinností. A nedivil bych se, kdyby v těch koncepcích bylo i naznačeno, jak vysoce rozvinutý už bude socialismus za šedesát let, po roce 2000. Co po těch velkolepých koncepcích zůstalo?
Snad jen ti, kdo to všechno zaplatili. Minimálně zkomplikováním životních osudů, ale nezřídka i zdravím a životy. Není žádným tajemstvím, že ještě dnes je na severu republiky v důsledku zhoršeného životního prostředí nižší průměrný věk dožití. Své by ale o nucených předčasných důchodech po překročení limitů ozáření, o následném živoření a často doživotních zdravotních problémech mohli říci i bývalí horníci uranových dolů, ze Stráže, Hamru i odjinud – tedy pokud se vůbec dožili. Také lidé, kteří již minimálně jednou utíkali před postupujícími uhelnými lomy, dokonce z jednoho velkého města, druhdy královského Mostu.
Někteří i do Horního Jiřetína a Černic, když byli ujištěni, že tady už jsou v bezpečí, že tady se mohou usadit, postavit si domky, vychovat děti. Několikrát jsme ta místa navštívili, mluvili s místními, soucítili s nimi v jejich obavách, a radovali se s nimi z výsledků místního referenda. 75% z dvoutisícového města jich přišlo v roce 2005 hlasovat, a z toho 95% se vyjádřilo pro zachování obce a proti prolomení limitů.
Jakpak je v Horním Jiřetíně dnes? Co tam a v dalších ohrožených obcích místní asi prožívají, kdy už se zase dělají od zeleného stolu velkolepé koncepce na desítky let, bůhví, jak reálné? Koncepce, v nichž jim už jaksi automaticky zbyla role těch, kteří zase všechno zaplatí a na jejichž jasně vyjádřený názor se akorát tak kašle.