Tento způsob zimní údržby
Musím se zastat lidí, kteří v zimě dobrovolně uklízejí sníh z chodníků, ač by nemuseli, protože této povinnosti je už před více než pěti roky zbavila tzv. Kuberova chodníková novela zákona 13/1997 Sb. A přitom je jim ještě vyhrožováno trestními sankcemi, když se při úklidu dostane sníh z chodníku na vozovku („Kdo hodil sníh do silnice, může skončit před soudem jako viník nehody“, liberecká mutace MF Dnes 8.1.).
Tito lidé totiž cítí zodpovědnost za to, aby se na chodníku i v zimě mohli bezpečně pohybovat chodci. Oni jsou také účastníci dopravy. Často jsou to starší lidé, kterým se i tak hůře chodí, maminky s kočárky, lidé na invalidních vozících. Pro ně je sníh daleko větší překážka pohybu než pro auto. Navíc vím z vlastní zkušenosti, že ten sníh, řádně prosolený, na chodník často předtím nahrne silniční pluh. Naprosto bezohledně, někdy jím okydne i fasádu domu. A vinen je ten, kdo ho vrátí tam, kde byl předtím?
Nemohu si pomoci, ale ono to vypadá, že přes deklarovanou rovnost před zákonem má ten, kdo se pohybuje v autě na silnici více práv než pěší. A není to jen v zimě. Stačí si třeba porovnat, jak dlouho svítí ve městech zelená na přechodech pro chodce a jak dlouho pro motorová vozidla. Jak se leckde lidi tisknou ke zdi na chodníčku sotva půlmetrové šíře, zatímco auto má prostoru, kolik potřebuje. Mimochodem, jak lze z toho půlmetrového chodníku shrabat sníh, aby tudy člověk vůbec prošel a ten sníh přitom nezůstal na krajnici vozovky? Nebo se má tedy chodec brodit tím sněhem?
Sám se snažím vyhýbat posoleným komunikacím, protože jinak boty v té slané břečce odejdou po jediné sezóně. Je to ale velice těžké, protože pokud už na chodníku není cedule „V zimě se neudržuje“, pak je zpravidla prosolen od obrubníku k obrubníku. Dělá se to prý pro větší bezpečnost pohybu lidí. Ale ti se mnohdy stejně jako já té rozsolené břečce vyhýbají a raději si vyšlapou cestičku sněhem, dokonce i na schodech, kde je pohyb o to těžší (viz foto).
A tak si říkám, není už načase místo vyhrožování lidem zamyslet se nad našim způsobem zimní údržby komunikací? Což se nedá sníh aspoň na těch nejužších komunikacích rovnou nakládat a odvážet? Nemáme dost nezaměstnaných, kteří si rádi přivydělají nějakou tu korunu? A co takhle více šetřit solí? Jsou města, kde je ta údržba už od roku 1989 zcela bez soli, je uklizeno, posypáno a přitom i lidi (děti!), kteří nemají čas či možnost dostat se mimo město, vědí, co je to opravdu bílá zima – když tedy bílá je. Napovím, že jsou to třeba Doksy na Českolipsku.
PhDr. Miroslav Hudec, zastupitel Libereckého kraje
Nový autor 13.01.2015